írikováI naďalej sa s mnohými žiakmi stretávame každý týždeň na online hodinách výtvarnej výchovy. Pokračujú v zadaných témach, napr. Keby som mal galériu, Pohľad z okna, Fantastický portét, Písmo, no pribudli i ďalšie zaujímavé témy, s ktorými sa teraz s vami podelíme.
Origami 3D štruktúra
Deti si pocvičili svoju zručnosť a trpezlivosť a vytvorili jednoduché origami. Vybrali si jeden motív – napríklad motýľa a vytvorili čo najviac, čo najmenších origami motýľov, ktorých následne ukladali na jednofarebný podklad. Vytvorili zaujímavé plastické 3D štruktúry, ktoré sa stali vo výsledku pôsobivým obrazom. Týmito si teraz môžu vyzdobiť interiér svojej izby.
Krajina
Svoju pozornosť sme tento raz zamerali na krajinu, ktorá nám ponúka veľa rozmanitých možností zobrazenia. Postup práce pozostával z dvoch častí:
- Maľba a vytvorenie vlastných farebných podkladov, vytváranie rôznorodých štruktúr pomocou rôznych nástrojov (predmetov)
Žiaci si vytvorili vlastné maľované podklady s rôznymi štruktúrami.
Najskôr si zvolili nástroje na maľovanie, s ktorými vytvárali rôzne štruktúry na výkres (napr. štetec, palička, špachtľa, prsty, zubná kefka, kartón, sieťka, maliarsky valček so vzorom, penové dekoračné valčeky, polystyrén, pukancová fólia, vidlička, hrebeň, kocky z lega, klinec, vrchnák od fľaše, pokrčený papier...).
Technickými metódami (maľovanie, miešanie, prekrývanie, stieranie, vtláčanie, vrstvenie, rýpanie, kvapkanie, fŕkanie, odtláčanie, premaľovanie, tupovanie, zapúšťanie atď.) za pomoci nástrojov, ktoré si na maľbu zvolili, vytvorili na výkres štruktúry. Maľovali temperovými alebo akrylovými farbami.
- Tvorba koláže z vytvorených textúrových podkladov s námetom krajiny
V druhej časti práce vytvorili koláž /technika strihania, trhania a lepenia papiera na plochu obrazu/ z vopred pripravených farebných podkladov, na ktorých si vytvorili rozličné štruktúry.
Strihali alebo trhali zo svojich maľovaných textúrových podkladov jednotlivé časti krajiny (stromy, kopce, skaly, kamene, zem, cesty, lúky, polia, lesy, rieky ...). Následným vrstvením a prekrývaním jednotlivých častí, plánov krajiny vytvorili papierovú koláž. Vyskladali si buď vymyslenú krajinu alebo sa pokúsili vychádzať z reality ako niektorí umelci.
Prikladám aj niektoré, veľmi zaujímavé práce žiakov, s ktorými sa síce na online hodinách výtvarnej výchovy nestretávame, no k trištvrte-ročnému hodnoteniu vytvorili naozaj pôsobivé diela. Mnohé deti prispeli aj tvorbou na vlastnú tému.
Mgr. Ivana Barbíriková